Nasytíme celý svět

3. prosince 2009 v 9:16 |  Filmy
Pravidla Evropské unie pro potravinářský průmysl pomalu vytlačují jakýkoli lidský rozměr v zemědělské práci.

Jak dnes vypadá zemědělec, který na náš stůl dodává ty nejlepší produkty? Pokud se nám vybaví romantické obrázky, kde jsou lidé v bezprostředním kontaktu s přírodou, snímek Nasytíme celý svět nás definitivně vyvede z naivního omylu.
V dokumentu rakouského režiséra Erwina Wagenhofera totiž žádné nostalgické obrázky
nenajdeme.
Estetizované kompozice záběrů strojů při práci působí spíš ironicky. Pravidla Evropské unie pro potravinářský průmysl se snahou o zaručení nezávadnosti produktů pomalu vytlačují jakýkoli lidský rozměr v zemědělské práci. Finanční náročnost výrobních změn ruinuje malovýrobce a ty, kteří se ještě drží, nutí nasazovat vysoké ceny, takže nemohou konkurovat levnému zboží dováženému z Asie nebo z Jižní Ameriky.
Erwin Wagenhofer ukazuje jak evropské zemědělce, potýkající se s absurdními nařízeními, tak vykořisťované obyvatele chudých zemí, na jejichž práci vydělávají nadnárodní koncerny. Začarovaný kruh uzavírá mluvčí firmy Nestlé, pro něhož je argument velkého počtu pracovních míst neprůstřelným alibi pro cokoli. (oficiální text distributora)


Dovnload: FilmPozn.

Film "Nasytíme celý svět" s mrazivou přesností kopíruje dokument z prostředí Spojených Států Food Matters a pohřbívá tedy argumenty typu " tohle se u nás neděje, nás se to netýká"
Při pohledu na balíček masa v supermarketu se díváme nejen na kus mrtvého zvířete, ale také na desítky metrů čtverečních nenávratně vykáceného pralesa v Amazonii.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 online online | E-mail | Web | 23. května 2014 v 15:12 | Reagovat

Hello!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama