Jezte méně masa, zpomalíte globální oteplování, znělo v EP

3. prosince 2009 v 15:18 | rozhlas.cz
Méně masa znamená utlumení tempa globálního oteplování. Pod tímto heslem dnes padl v Evropském parlamentu návrh na omezení spotřeby živočišných potravin. Pomůže to údajně snížit emise skleníkových plynů a zpomalit tak změny klimatu.

Základní varování, které zaznělo na veřejném slyšení v Evropském parlamentu, bylo, že v Evropě stoupá spotřeba živočišných potravin, což není dobré ani pro klima ani pro lidské zdraví.

Odborníci z univerzit a vegetariánských sdružení vyzývali, abych lidé snížili spotřebu masa, protože se na živočišnou výrobu se vynakládá hodně energie a vyprodukuje se mnoho oxidu uhličitého při převážení krmiv i zvířat.

Hospodářská zvířata navíc vyprodukují 37 procent světových emisí metanu, což je ještě dvacetkrát horší skleníkový plyn než CO2. Metan pochází ze zažívacích procesů zvířat a z jejich mrvy. Pro pastviny se také odlesňují rozsáhlé prostory například v Amazonii.

Předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek už na úvod prohlásil, že by domácnosti měly změnit své stravovací návyky a tím snížit produkci masných výrobků. Nejde přitom o výzvu k absolutnímu vegetariánství. Lidé by podle něj mohli nejíst maso jeden den v týdnu, třeba v pátek, jak to říká i křesťanská morálka.

Objevily se ale také hlasy zástupců zemědělců, kteří upozorňují, že je třeba myslet i na ty, jenž jsou na živočišné výrobě existenčně závislí.

McCartney navrhuje bezmasé pondělky

Do kampaně se zapojil i zpěvák Paul McCartney, který kvůli tomu přerušil své evropské turné. Mezi koncerty v Hamburku a Berlíně přijel do Bruselu propagovat omezení spotřeby masa pod heslem "Less meat, less heat". Připomněl, že živočišná výroba produkuje více skleníkových plynů než třeba létání letadly nebo ježdění auty.

I když sám je asi neznámějším britským vegetariánem, nechce McCartney nutit k vegetariánství, ale navrhuje zavést bezmasé pondělky. Starostům Londýna a dalších dvaceti evropských měst poslal výzvu, aby zvážili propagaci jednoho dne, kdy by se ve veřejných institucích nepodávalo maso.

V Belgii už funguje jako dobrý příklad město Gent, kde ve školách a veřejných institucích zavedli bezmasé čtvrtky. Evropský parlament se k iniciativě přidal tím, že dnes se v poslanecké kantýně nepodávají pouze masité pokrmy, ale polovina z nich je vegetariánských.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama