Rasismus? Sexismus? Speciesismus!!!

4. září 2009 v 10:14 | Lukáš
Myslím, že pokud řeknu že vrchol hnusu a lidské bestiality je, když někdo týrá děti nebo zvířata, shodneme se asi všichni, bez rozdílu věku, vyznání, rasy, přesvědčení a nebo toho zda jíme maso nebo ne. Jen člověk se zrůdnou povahou by něco takového obhajoval.

Případy týrání dětí i zvířat můžeme vidět a číst v médiích poměrně často, a je to jen špička ledovce o kterou zrovna zavadí novináři.

Namátkou se mi vybavuje případ, kdy vlastní matka strkala své dítě do vařící vody tak, že mělo vážně popálená chodidla, a s jejich deformací a následky se bude potýkat až do smrti. Na internetu údajně koluje i video, jak se dva muži pomazlí s bílošedou kočičkou, poté jí strčí do klece, polijí hořlavinou a zapálí. Video je snadno dohledatelné na netu, raději jsem to ale ani neskoušel.

Každý z nás takové činy šmahem odsoudí s tím, že dotyčný tyran by měl okusit podobný trest podobný těm ze středověku.

A tím jsem se dostal k jádru věci. Celá společnost je podobnými případy maximálně rozhořčena, ovšem na druhou stranu pokrytecky ať už vědomě či z neznalosti nebo nezájmu přehlíží týrání a masakry milionů zvířat po celém světě každý den v zájmu vědy, zábavy, módy (kožichy) nebo jen obyčejného oběda.

Každé zvíře jehož kusy mají lidé na talíři žilo, dýchalo, koukalo a vnímalo stejně, jako jejich pes, kočka nebo papoušek bez rozdílu. Ovšem tato "jateční" zvířata neměla to štěstí a nestala se vyvolenými společníky lidských obydlí. Měla tu smůlu, že se narodila pro krátký, smutný a bolestivý život v novodobých koncentrácích, kde neznají nic než řev, život ve výkalech, nedýchatelný vzduch, a zacházení jako se stroji na výrobu masa, mléka a vajec.

To všechno JE týrání, včetně porážky která už je jen smutnou tečkou která ukončí tuhle nikdy nekončící zrůdnost každého jedince.

A byť si to každý masojídek omlouvá po svém, že zvíře je na jídlo vychované, že necítí bolest, že nemá duši, že to tak prostě je, jde a vždy půjde jen o sprosté týrání a zneužívání kvůli naprosto sobeckým důvodům.

Doufám, že na dobu v níž si dnes tak přepychově žijeme, bude v nedaleké budoucnosti pohlíženo jako na krutý a nepochopitelný středověk, kdy se zvířata pojídala pro pouhé nasycení či zneužívala pro zábavu a užitek, a bude se nám to zdát stejně nepochopitelné, jako je dnes otroctví černochů či nesvéprávnost žen.

On totiž sexismus, rasismus a speciesismus* patří do jednoho pytle.

*Speciesismus je druhová nadřazenost (obdoba rasismu, sexismu apod); diskriminace určitého druhu živočichů jiným druhem, popř. legitimizování jejich vykořisťování.
S termínem přišel americký psycholog
Richard Ryder v roce 1970;[1] zpopularizoval jej pak především australský filosof Peter Singer ve své knize Osvobození zvířat, která byla vydána roku1975. Následkem speciesismu je například beztrestné týrání zvířat při výzkumu či otřesné podmínky ve velkochovech, jejichž smyslem je uspokojení lidské mlsnosti.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Pan Inteligentní Pan Inteligentní | 5. září 2009 v 18:57 | Reagovat

To je úžasný článek (tedy až na to "nezkoušel" se s).
Já sám znám jednu dívku, které zemřel pejsek. Byla z toho smutná a plakala a mě jí bylo líto, ale něco ve mně jí chtělo říct: ,,A to zvíře, které muselo zemřít, aby ti vyrobili kabelku, tě nezajímá?" Ještě se navíc s těmihle výrobky chlubí na celé kolo, jako by to bylo něco nádherného. Hnědá kabelka z kůže. Z kůže zvířete, které buď usmažili elektřinou, nebo ho přidusili plynem. Jestli měl ten maličký tvor vážně smůlu, tak se probudilo, když ho zrovna stahovali z kůže. Paráda. Těším se, až se budou dělat kabelky z lidské kůže!
No nic, má známá už si pořídila nového psa stejné rasy, jako byl ten předchozí, a pojmenovala ho také stejně, takže ho má vlastně zpátky. Je to jako, když dojde pasta na zuby. Prostě koupíte novou.
  

2 Lukáš Lukáš | 7. září 2009 v 21:45 | Reagovat

Díky, to potěší, a omlouvám se za gramatické chyby.

3 Lukáš Lukáš | E-mail | 7. září 2009 v 21:49 | Reagovat

Jinak kdyby měl někdo chuť napsat nebo poslat svůj článek, rád jej tady zveřejním.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama