Drastiské odlesňování

8. října 2008 v 16:58 | greenpeace.cz

Drastiské odlesňování. Brazilská vláda čelí trestnímu stíhání

Důvodem mohou být stále rostoucí ceny potravin, které vyvolávají nelegální kácení.

Odlesňování je zodpovědné za 75% vyprodukovaných skleníkových plynů v Brazílii, což tuto zemi činí čtvrtým největším znečišťovatelem ovzduší na světě.
Odlesňování je zodpovědné za 75% vyprodukovaných skleníkových plynů v Brazílii, což tuto zemi činí čtvrtým největším znečišťovatelem ovzduší na světě.

Zpráva ústavu Brazil's National Institute for Space Research uvádí, že oproti loňskému srpnu se zvýšilo tempo ničení Amazonie o 228%.Rychlost odlesňování amazonského deštného pralesa se proti loňsku nejméně zdvojnásobila a jen v srpnu byly vykáceny stromy na ploše 756 čtverečních kilometrů. Na základě analýzy satelitních fotografií to dnes oznámily brazilské úřady
Carlos Minc, brazilský ministr životního prostředí dává za vinu zčásti celostátním volbám, kdy představitelé oblastí Amazonie ve snaze získat místní hlasy ignorovali ilegální těžbu.
Brazílie má jedny z nejpřísnějších zákonů na ochranu životního prostředí na světě. V červenci navíc prezident Luiz Inácio Lula da Silva vydal nové dekrety, které umožňují zabavit movitý i nemovitý majetek osobám, jež se podílejí na nelegální těžbě dřeva v Amazonii. Prosazování těchto zákonů je ale podle ekologických organizací bezzubé.

Amazonie pokrývá plochu 6,2 milionu čtverečních kilometrů, z nichž 63 procent leží na území Brazílie. Asi 20 procent původního pralesa už bylo vykáceno. Podle Světového fondu na ochranu životního prostředí by v případě pokračující těžby dřeva mohlo do roku 2030 zmizet až 60 procent rozlohy pralesa.

Podle brazilské vlády souvisí rychlejší odlesňování Amazonie s globální potravinovou krizí. Chovatelé dobytka a pěstitelé sojových bobů chtějí podle úřadů využít vysoké ceny potravin, a proto kácením pralesa rozšiřují své ranče a svou osevní plochu. S tím zcela souhlasí i Paul Adario, který koordinuje kampaň Greenpeace za záchranu Amazonie. Vinu ale přičítá jednoznačně federální vládě, která je tu od toho, aby dbala na dodržování zákonů.

Nelegálně vykácená plocha deštného pralesa se v předchozích třech letech snižovala, letos ale bohužel rapidně roste. Zatím nejhorším měsícem byl podle brazilských úřadů duben, kdy bylo odlesněno asi 1140 čtverečních kilometrů Amazonie.

Ministerstvo též zveřejnilo seznam 100 nejhorších firem a jednotlivců zodpovědných za většinu nelegálníhp odlesňování od r.2005. V čele seznamu je brazilská státní pozemková a agrární agentura Incra. Minc oznámil, že proti nim ministerstvo životního prostředí vznese žalobu. Vláda též ustanoví oddíl vysoce ozbrojených policistů čítající 3000 osob, který bude také pomáhat v boji s ilegálním odlesňováním.
Greenpeace otevřeně obvinilo úředníky Incra, že přenechali prales napospas dřevařským společnostem a zaštiťovali se falešnými doklady. Minc zdůraznil, že Incra je plně odpovědná za zničení 220 150 hektarů největšího světového deštného pralesa během pouhých tří uplynulých let.
- František Smrčka
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lukáš Lukáš | 8. října 2008 v 17:00 | Reagovat

Tak nám zase ve jménu masa a zisků masakrují plíce země.

2 vishnu vishnu | 9. října 2008 v 12:01 | Reagovat

třeba vydělají tolik peněz, že budou moci odletět do vesmíru a hned tady na zemi bude více vzduchu

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama