Na Čínu překvapivě dobrá zpráva

17. července 2008 v 17:03 | China Radio International
Vegetariánské restaurace v Pekingu

Jako zdravý životní styl stále více Číňanů věnuje pozornost vegetariánské stravě. V dnešním článku Vás zavedu do dvou vegetariánských restaurací v Pekingu.
Vegetariánská restaurace "Pu Ti Yuan " se nachází v starém chrámu v jižní části Pekingu, který má tři nádvoří - přední, střední a zadní. V předním nádvoří je restaurace a čajovna, ve středním se nachází expozice buddhistické kultuře. Majitelka restaurace, paní Zhang Qing, která je buddhistka nám řekla, že chrám byl původně císařským chrámem a váže se k němu dojímavá pověst. Řekla:
"Za dynastii Ming žila velmi hezká princezna, která se zamilovala do mladého cizince. Ale císař měl jiné plány a rozkázal, aby se provdala za jiného muže. Cizinec byl z toho velmi smutný a v chrámu, kde princeznu často potkával zasadil strom. Doufal, že po smrti se s princeznou setká v nebi. Princezna se nakonec stala jeptiškou."
Strom je dneska asi čtyřista let starý a mnoho mladých párů se u něj fotografuje a pod stromem si vzájemně přejí, aby jejich láska dlouho vydržela. Vegetárka "Pu Ti Yuan" nabízí některé speciálity. Velmi známé a chutné je například jídlo "Kotlík princezny." Obsahuje rajčatovou polévku, různé houby, datle, zeleninu. Jiná specialita je "sladkokyselá ryba". Kuchař v podstatě vykouzlí z čínské tykvovité zeleniny jídlo, které má skoro stejnou chuť a vzhled jako ryba. Můžete si také objednat "Kuřecí Gong Bao", ale uvařené z toufu nebo si můžete pochutnat na vegetariánském jídle s tibetskými zvláštnostmi.
Hosty v této vegetárce jsou hlavně mniši, věřící buddhisté nebo vegetariáni. Mnich Hua má například rád jídlo "Pu Ti Yuan". Řekl: "Jako mnichové se samozřejmě stravujeme v chrámu. Tato vegetárka nejenom poskytne služby pro mnichy, ale také pro návštěvníky k ochutnání vegetariánské stravy. To je velmi dobře."
Restaurace "Pu Ti Yuan" je tradiční vegetariánská restaurace. V Pekingu je teď několik dalších vegetárek, ve kterých se spojují zvláštnosti evropských a amerických vegetariánských kuchyň. Restaurace "He Tang Yue Se" v pekingském obvodu Chao Yang je právě taková. Vzhledem a chutí jídel v této restauraci neimitují masové pokrmy a udržují původní přírodní stav. Pán Wang Zhong, který je hlavním kuchařem v "He Tang Yue Se" uvedl: "Jídla jsou pojmenována hezkými názvy masových a rybích jídel. Ale v procesu vaření používáme hlavně ovoce a zeleninu a snažíme se udržet původní chuť těchto surovin."
Vedle čínských vegetariánských jídel si v této vegetárce můžete dopřát i vegetariánský Hamburger, Pizzu nebo italské špagety. Proto také přitahuje mnoho cizinců.
Restaurace "He Tang Yue Se" má dlouhou skleněnou chodbu. Zákazníci tady rádi sedí a užívají si hezkého pohledu na nádvoří a přitom ochutnávají jídlo. V restauraci je také malé knihkupectví, kde se prodává buddhistická literatura.
Vegetariánská stráva má v Číně velmi dlouhou historii. Lidé věří, že vegetariánské jídlo prospívá zdraví. V současné době čínská vegetariánské kuchyně dosáhla vysoké úrovně. Pokud budete mít příležitost cestovat do Pekingu, nezapomeňte se zastavit v některé vegetariánské restauraci.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama