Konzumace masa je nemorálním plýtváním zemědělskými produkty

28. dubna 2008 v 16:34 | ekonom.ihned.cz , euroveg.eu , vegetarian.cz |  Důvody
Současná kritická situace ve světě, způsobená dramaticky rostoucími cenami potravin, velmi jasně ukázala, jak nemorální a neetická je vysoká konzumace masa a mléčných výrobků tolik rozšířená v "západním vyspělém světě".
V dnešním vydání (24.4.2008) časopisu Ekonom si můžete přečíst článek Hladová vzpoura , který tento stav ukazuje velmi jasně, byť ho tak přímo nepojmenovává.
Za hlavního viníka nárůstu cen jsou samozřejmě označována biopaliva - tedy produkce lihu ze zemědělských plodin a jeho přidávání do pohonných hmot. V článku se uvádí:
"Na výrobu 50 litrů biopaliva (etanolu), což je plná nádrž pro běžný automobil, se spotřebuje až 200 kilogramů kukuřice. To je množství postačující k výživě jednoho člověka po celý rok, vypočítal Jean Ziegler, zvláštní zpravodaj Organizace spojených národů pro výživu."
Výpočtem zjistíme, že na 1 litr etanolu je tedy potřeba 4 kg kukuřice. Ale pojďme dále. Hned na druhém místě ale stojí stále se zvyšující spotřeba krmiv pro zvířata chovaná na maso a mléko. Citujeme:
Zvyšují se i nároky na kvalitu stravy. To se týká zejména nejúspěšnějších prahových ekonomik, které jsou také nejlidnatějšími zeměmi světa, Indie a Číny. Indové i Číňané si oblíbili maso i mléčné výrobky. Ještě v roce 1966 tvořilo maso ve stravě průměrného Číňana ani ne pět procent. Dnes je podíl masa a jiných potravin živočišného původu čtyřikrát vyšší. A spotřeba poroste. Čínský premiér Wen Ťia-pao se na posledním zasedání Všečínského shromáždění lidových zástupců (parlamentu) svěřil se svým snem: "Cílem je, aby naši občané měli dostatek mléka, a to každý den."
Proč? Číňané, jak známo, nevynikají tělesnou výškou. Jednou z příčin je nedostatečný přísun bílkovin, konstatuje studie pekingského ministerstva zemědělství. "Čínské děti rostou až do dvanáctého roku věku stejně rychle jako děti na Západě. Pak se ale jejich růst zpomalí," tvrdí studie. Prý za to může nedostatek mléka. Vládní propaganda už udeřila na strunu vlastenectví: "Nebudeme-li pít dost mléka, Japonci nás přerostou."
Tolik citát.
A jak vychází poměr výsledného produktu vůči vstupním surovinám u masa a mléka? Údaje můžeme najít např. na stránkách Evropské vegetariánské unie
Na výrobu 1 kg masa je potřeba až 10 kg plodin, přičemž snižování potřebného množství krmiv je v živočišné výrobě dosahováno u krav a prasat omezením až znemožněním jejich volného pohybu, aby "neplýtvala energií".
Velmi pozoruhodné údaje na toto téma najdeme i ve článku na serveru Britské listy. Text je přeložen z britských novin The Guardian. Cituji:
Na světě je spousta potravin. Jen se nedostávají k lidem. Z 2,13 miliard tun obilovin, které budou letos podle OSN sklizeny, bude jen 1,01 miliardy tun použito na výrobu potravin pro lidi.
Jenže zatímco 100 milionů tun obilovin bude letos použito na palivo pro automobily, 760 milionů tun obilovin bude odebráno lidským ústům na krmení dobytka. Toto množství obilovin by mohlo odstranit globální nedostatek potravin čtrnáctkrát. Pokud vám vadí, že lidé na světě hladovějí, jezte méně masa.
V Británii konzumuje jeden člověk asi 1 kilogram masa týdně, je to asi 40 procent nad světovým průměrem, i když je to o polovinu masa méně, kolik se ho zkonzumuje v USA. Hovězí dobytek zkonzumuje asi 8 kilogramů obilovin na každý kilogram masa, který vyprodukuje: kilogram kuřecího masa potřebuje jen 2 kilogramy krmiva.
Konec citátu.
Jenže zatímco proti biopalivům se ozývají hlasité výkřiky o "zločinu proti lidskosti", maso a mléko je stále chváleno a doporučováno, ba přímo vyžadováno jako nezbytné pro stravu člověka.
Ve světě ale žijí a zdárně prospívají desítky až stovky milionů vegetariánů a veganů, kteří svým každodenním příkladem ukazují, že realita je úplně jiná. A že chceme-li být opravdu důslední a nepodílet se na každodenním utrpení miliard lidí a desítek miliard zvířat na celém světě, musíme nutně začít u sebe, na svém vlastním talíři!
zdroje:


 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama