Jak přinutit krávy neříhat...

6. dubna 2008 v 18:40 |  Články
Následující článek by mohl mnohému připadat úsměvný, ale je míněn naprosto vážně...

Výzvy k přechodu na vegetariánství kvůli zabránění změnám klimatu nechtějí mnozí lidé slyšet. Vědci se proto nyní zabývají otázkou, jak snížit množství metanu produkovaného dobytkem.

Množství metanu, které produkují krávy i ovce "oběma konci", natolik působí starosti britské vládě, že pověřila vědce, aby našli způsob, jak tyto emise snížit. Problém je opravdu vážný - dobytek vytváří celou jednu čtvrtinu celkového objemu emisí metanu, které jsou ročně produkovány v Británii. Metan je přitom 20x silnější skleníkový plyn než CO2.

Každá z 10 milionů britských krav vyprodukuje denně průměrně 100 až 200 litrů metanu. Je to ekvivalent 4 kg CO2, pro srovnání - terénní automobil Land Rover Freelander vyprodukuje při ujetí průměrné denní vzdálenosti 33 mil (cca 52 km) zhruba 3,4 kg CO2.

FAO Organizace pro výživu a zemědělství OSN (FAO) předpokládá, že do r. 2030 vzrostou emise metanu způsobeného dobytkem o dalších 60%, takže problém začíná být naléhavý.

Vědci již ověřili, že největší množství metanu vzniká u zvířat při trávení v žaludku, nikoliv při rozkladu potravy ve střevech. Metan se tedy nejvíce uvolňuje říháním, nikoliv "druhým koncem", proto se vědci zabývají otázkou jak změnit stravu zvířat, aby jim nezpůsobovala tak velké nadýmání.

Studie provedená na Novém Zélandu naznačuje, že emise by mohly být sníženy až o 50%. Vědci proto nyní chovají zvířata v plastových tunelech a měří množství emisí v závislosti na různých typech stravy. Slibné jsou prý výsledky s konzumací mladého žita, které obsahuje vysoké množství cukrů - díky čemuž probíhá trávení lépe. Bohužel vědci uvažují i tom, jak dále zvýšit produkci mléka, aby pro vyprodukování stejného množství stačilo méně zvířat.


Zdroj: http://www.timesonline.co.uk/
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama