Veganská strava je zdravější než masitá - pro lidi i pro planetu

23. prosince 2006 v 11:03 |  Důvody


Z hlediska emisí skleníkových plynů je strava, kterou lidé konzumují, stejně tak důležitá jako auto, kterým jezdí. Vědci z univerzity v Chicagu zkoumali, jaký způsob stravování je pro planetu nejšetrnější. Výsledky podpořily argumenty mnoha veganů a vegetariánů, podle nichž je výroba potravin rostlinného původu energeticky méně náročná a ekologicky mnohem přijatelnější než produkce masa. Studie byla v září 2006 publikována v časopise Earth Interactions vydávaném Americkou meteorologickou unií (American Meteorological Society, AMS), Americkou geofyzikální unií (American Geophysical Union, AGU) a Asociací amerických geografů (Association of American Geographers, AAG).

Pamela Martinová a Gidon Eshel připravují 'planet-friendly' salátovou svačinu. Autoři studie - Gidon Eshel a Pamela Martinová - jsou odborní asistenti působící na katedře geofyzikálních věd chicagské univerzity. Energetickou bilanci a zatížení životního prostředí skleníkovými plyny posuzovali u čtyř druhů potravin - červeného masa, drůbeže, ryb a lakto-ovo vegetariánských výrobků. Vypočítané údaje porovnali se stravou průměrného Američana.

Jako nejefektivnější byla vyhodnocena strava vegetariánská. O něco horší výsledky měly potraviny z drůbežího masa. Jídelníček průměrného obyvatele USA skončil na třetím místě. Za ekologicky nejméně přijatelnou byla označena konzumace ryb a červeného masa. Překvapivě špatné umístění rybích produktů bylo ovlivněno energeticky vysoce náročným lovem dravých mořských ryb (mečoun, tuňák).

V dokumentu je uvedeno, že na výživu průměrného Američana je ročně zapotřebí o 1,485 tun oxidu uhličitého více než na zabezpečení potravy pro ryzího vegetariána. Tato ekvivalentní hodnota vychází z množství oxidu uhličitého, metanu a dalších skleníkových plynů emitovaných během celého výrobního procesu. Jsou do ní zahrnuty i emise metanu a oxidu dusného, jež vznikají při chovu hospodářských zvířat a při zpracování živočišného odpadu. "Příkladem mohou být jezera kejdy, která jsou spojená s velkovýrobou vepřového masa," vysvětlil Dr. Eshel. "Z těch se do atmosféry uvolňuje hodně oxidu dusného." Metan a oxid dusný jsou oproti oxidu uhličitému plyny relativně vzácnější ale s mnohonásobně silnějším skleníkový účinkem.

Průměrný Američan projezdí ročně 8 322 mil (13 390 km), čímž ke globálnímu oteplování přispívá 1,19 až 4,76 tunami oxidu uhličitého v závislosti na modelu vozidla. Američané současné zkonzumují v průměru 3 774 kalorií každý den, z toho je asi 1 047 kalorií živočišného původu (maso 54%, vejce 5%, mléčné výrobky 41%). Energie vynaložená na výrobu potravin odpovídala v roce 2002 17. procentům všech fosilních paliv použitých v USA. Při spalování této poměrné části pohonných hmot bylo emitováno 0,75 tun CO2 na osobu, zatímco osobní doprava zatížila životní prostředí celkově zhruba 2,25 tunami CO2 na osobu.

Pamela Martinová a Gidon Eshel si pochutnávají na 'planet-friendly' salátové svačině. "Negativní vlivy živočišné stravy s vysokým obsahem tuků na kardiovaskulární nemoci jsou dnes už dobře doloženy," konstatuje studie. "Stejné účinky jsou pozorovány, i když je konzumováno spíše maso než tuky. Pokud je nám známo, neexistuje žádný věrohodný důkaz, že by strava založená na rostlinách opravdu podkopávala zdraví; bilance dostupných důkazů naznačuje, že strava založená na rostlinách je stejně bezpečná jako strava smíšená a s největší pravděpodobností ještě bezpečnější." Kromě toho existuje i dost indicií poukazujících na spojitost mezi konzumací živočišných bílkovin a výskytem rakoviny.

"My nevynášíme žádný hodnotový nebo kategorický soud," zdůraznil Eshel. "Říkáme však, že čím budete mít blíže k veganské stravě a čím dál se dostanete od průměrné americké stravy, tím lépe uděláte pro tuto planetu. Nemusí to být příklon až k úplnému veganství. Pokud jednoduše zredukujete počet sendvičů ze dvou na jeden týdně, už tím dosáhnete významného rozdílu." Podle obou vědců je změna jídelníčku jen o několik vajec nebo hamburgerů týdně tím nejsnadnějším způsobem, jak se podílet na snižování emisí.

V další fázi výzkumu se badatelé zaměří na energetické výdaje při provozu malých ekologických farem, aby zjistili, zda nabízejí plnohodnotnou alternativu k velkým zemědělským společnostem. Typická ekologická farma je schopná zásobovat rostlinnými plodinami 200 až 300 rodin při využití plochy zemědělské půdy o rozměru 5 až 10 akrů. "Začínáme zjišťovat, zda můžete zmenšit produkci potravin a být tímto způsobem efektivnější," poznamenala Martinová.


Celou studii s názvem "Diet, Energy and Global Warming" (Strava, energie a globální oteplování) si můžete stáhnout ze serveru chicagské univerzity zde (formát pdf, 596 kB).


Popis k fotografiím: Pamela Martinová a Gidon Eshel připravují "planet-friendly" salátovou svačinu (obrázek č. 1) a následně si na ni pochutnávají (obrázek č. 2).


Zpracováno podle:
- University of Chicago (13.04.2006, Study: vegan diets healthier for planet, people than meat diets)
- University of Chicago (Diet, Energy and Global Warming)

Další zdroje:
- Discovery News (27.04.2006, Vegetables Fight Global Warming)
- AMS (Earth Interactions, Volume 10 - September 2006)
- University of Chicago (Gidon Eshel)
- University of Chicago (Pamela Martin)


Související články:
Vegetariánství (26.11.2006)
Úvaha o vegetariánství a vztahu člověka ke zvířatům (07.01.2006)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 smolda smolda | 2. února 2007 v 7:48 | Reagovat

NESMYSL - samozřejmě

2 The Nox666 The Nox666 | 21. února 2007 v 23:07 | Reagovat

Aha...hmm, takže pokud aplikujeme vše z tohoto článku do svého života a rozšíříme tyto (šetrné vůči životnímu prostředí) principy na celé naše konání, tak z toho plyne:

1-živit se pouze vegetací(jedlou samozřejmě)

2-el.energii brát pouze z obnovitelných zdrojů

3-zrušit veškerou automobilovou dopravu

4-zrušit 95% průmyslových závodů

5-dát si k hlavě pistoli, protože i naše samotná existence (zanecháváme tzv. uhlíkovou stopu) zatěžuje životní prostředí.

Doooobrýýý---ať žije středověk!

3 Lintu Lintu | Web | 2. května 2007 v 15:25 | Reagovat

S předešlými komentáři samozřejmně nesouhlasím...vegetariánství je dobrá věc, kterou já plně podporuju!!! A komu se to nelíbí, at si dál žije s vědomím, že zabíjí nevinné tvory, tudíž je vrah.

4 já né já né | 4. května 2007 v 11:16 | Reagovat

polib mi

5 Aria Aria | Web | 1. června 2007 v 18:38 | Reagovat

jj máš úplnou pravdu a super blog!!!

6 vishnu vishnu | E-mail | 12. prosince 2007 v 23:17 | Reagovat

Lukáši, převyprávím ti jeden malý příběh, Zní legračně , ale vypovídá mnohé. Vyprávěl ho jeden bodrý muž(mimochodem už nežije) o svém synovci a jeho kamarádovi. Tento jeho synovec s kamarádem se rozhodli pro vegetariánství. Přijeli na strýcovu chatu. Ten jim nabídl klasické masité jídlo. Oni pochopitelně odmítli s tím, že maso nejí. A víš, co tento strýc udělal? Nejen, že synovce a jehokamarády poslal do ......, ale vypnul jim elekřinu, odpojil vodu se slovy, když jsou vegetariáni, jsou vlastně býložravci a mohou se pást,

7 *** *** | 4. ledna 2008 v 17:18 | Reagovat

kruté...

8 Lukáš Lukáš | E-mail | Web | 4. ledna 2008 v 22:20 | Reagovat

No ani mne to nepřekvapuje mezi lidmi se děje tolik nepochopitelného...

9 Hutre Hutre | 14. února 2008 v 20:19 | Reagovat

No to by som neurobil,ale tomu synovcovi by som neuznaval vegetarianstvo...

10 niradnam niradnam | 19. února 2008 v 21:42 | Reagovat

a proč ne? Vy imasojedlíci po vegetariánech automaticky požadujete toleranci a přijetí toho, že jíte maso.

11 Nathalie Nathalie | E-mail | 3. července 2008 v 12:33 | Reagovat

Já si myslim, ze to mnozi z vas nepochopili ten clanek. Nejde o to prejit na vegetarianství ale snazit se to omezit. Pokud jste cetli poradne neni tam nic co by vam do hlavy vtloukalo vegeterianství nybrz tam jsou fakta. A pokud je vam jedno co se stane s nama a planetou tak si to radci ani nectete. ja vim ze reknete ze jeden nic nezmuze ale kdyz tohle rekne tisicovky lidi najednou...nemusite dodrzovat vsechno staci jen malo kdyby kazdy delal malo tento problem nemusime vubec resit

12 vishnu vishnu | 6. srpna 2008 v 20:00 | Reagovat

a já zase říkám že velmi jde o to přejít na vegetariánství.

13 Vegetarian 1 Vegetarian 1 | 10. února 2009 v 19:24 | Reagovat

Prepačtie ale ja vam poviedam chodte do riti. Zvierata mam raď žive ale aj na taliři.

14 LouisPycle LouisPycle | E-mail | Web | 27. září 2017 v 9:20 | Reagovat

?Academic essay crafting company
Nowadays due to the very high load of crafting appointments students glance for outstanding and reliable help. Academic-Paper.co.uk supplies a variety of qualified producing expert services on the UK that aims to assist with all research questions that have to be written with 100% money again guarantee. We offer 100% unique, plagiarism 100 percent free solutions. Crafting a Top-researched article demands proficiency and endeavor. We hired only UK centered writers with UK degrees who will assist you becoming awesome effects for affordable pricing. Opportunity to order an article assistance gives a student to focus way more on in depth studies from the subject and will save a good deal time. We pay back special attention to details. The main principle is to succeed to composition-explanation and construct up beneficial relations. Since a happy client is known as a returning buyer. Ask your questions now within the Live Assistance.
Constructing up first-rate relations with our clients is main priority. Academic-Paper.co.uk pays special attention to Turnitin content-uniqueness & crafting standard within the assistance. Happy client is always a returning client.
A large amount of can confirm. "There are so a large amount of tasks and assignments nowadays that someone physically can't just handle everything on time". Most from the clients get essay writer help with their homework cause of lack of time. Knowledgeable academic essay writer helps with all research questions on time and strictly to your instructions. Buy essays via the internet during the UK with 100% protected guarantees and top notch.
However, keeping up good firm demands is noticeably a little more meaningful than guarantees to write down outstanding corporation will work or something else. Most in the organizations get late with the operate, ask for extensions etc. In this article at Us we have a strict policy for hired writers. If a purchaser requests for a draft before the deadline we always follow academic essay writer obligations and grant the product. Get comments for the draft and proceed further. To begin with main rule is to make the client happy and guarantee comfortable, good quality expert services. To prove it we protect our clients with 100% plagiarism completely free functions and 100% money back again guarantee. The perspective team-members have been working hard to succeed in large stage of serving mastery our clients interests. We invite you to definitely contact our Live Guidance for significantly more detail.
Make a remarkable deal with our academic creating essays with originality, high-quality and services guarantees.
Writing-Association promotions products that include numerous beneficial absolutely free solutions fair to you and your finance competence. Introducing elementary features we guarantee to follow about the agreement respectively:
Loyalty to deadlines. Favorably, select now precise delivery time. Additionally, suggest in guidance time-period for a sooner delivery of your draft for you to definitely check and remark even though producing a deep thoughtful plot, evaluating aspects and standard stage. Handing over written-assignment remains a priority for producing program;
Topnotch Assistance Representatives & Policy. You found an organization that has 100% Confidentiality policy. We always focus on an individual strategy, offer real guarantees and aspects from the research indicates. Having a professional academic essay writer team, we correspond to the criteria and interests. Multi-functional Login-account by having a opportunity to interact with your author. Fair pricing policy, guarantees make perception why competent composing essays aid reaches great benefits;
Fine proofreading and double-check premium program. Dissertation, coursework variations of show results lack broad proofreading & structuring. This services option allows a student assign a proofreader who analyses & fixes all grammar errors, stylistic typos, sentence structures etc. Fluent, well-written article must correspond and apply to purchased criteria;
Fair-Pricing Scheme. Creating a turnitin-original written-products is pretty sophisticated and knotty. We concentrate on excellent quality degree, uniqueness and timely delivery. Main goal is to secure rotating buyers who always reapply where guarantees have been kept! Also, promoting with adaptable discount programs raises loyalty and service-friendliness;
Intuitive, Responsive Support-Centre. Comfortable discussing, academic essay writer assistance is guaranteed. Advertising indicates meeting expectations. Remarkably useful and fast-responding backing help is what every body wants even as producing an academic essay. If that's a revision question or a consultation request we'll be thrilled to advice you finest profitable methods for ordering an article;  <a href=http://www.ref-baden.ch/what-do-i-write-my-research-paper-on-3/>http://www.ref-baden.ch/what-do-i-write-my-research-paper-on-3/</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama