Od krav ke kanibalům - část druhá

12. července 2006 v 13:01 | Chet Day, překlad MUDr. David Frej |  Masný a mléčný průmysl
Hovězí! To je dnes k večeři.

Proč ne, pokud ho nejdříve spálíte na škvarek.

"Kruci," mohl by dodat nějaký jedlík masa, přítel profesora Smithe, "tak co, pár lidí jednou za čas bude bolet břicho. To je toho! Maso si dávají ke každému jídlu milióny lidí a chutná jim to. Výroba hovězího masa je známa svou bezpečností. Hergot, je bezpečnější sníst hamburger, než letět v letadle. A moc bezpečnějších věcí už není."
Což není pravda.

Podle zdravotních informací agentury Reuter onemocní jídlem přenášenými chorobami jen ve Spojených státech 33 miliónů lidí ročně, z čehož 9000 zemře. Vědci se shodují na tom, že nejhorší bakterie přenášená jídlem je E. coli:0157, poprvé identifikovaná v roce 1982. Způsobuje průjem, těžké křeče, dehydrataci a v některých případech i selhání ledvin.
E. coli se přirozeně vyskytuje ve střevech dobytka. Pokud se obsah střev dostane při zpracování do kontaktu s masem, zkontaminuje ho.

Výzkumníci se domnívají, že kontaminace E. coli vzniká na jatkách a v masných závodech, kdy se fekálie ze střev dobytka, kde se bakterie přirozeně vyskytuje, dostanou do kontaktu s hovězím.

Zřejmě si myslíte, tak jako já, když jsem jedl maso, že je dost vzácné, aby se obsah střev dostal do kontaktu s masem, které nakonec sníme.

Pokud jste se nikdy nezabývali zpracováním masa, což většina z nás nedělá, protože se nám líbí ta představa, že naše maso se vyrábí v úhledných balíčcích a ne z nějakých ubohých porážených krav, tak si asi myslíte, že celý proces je sterilní a milý.

Pokud při této představě zůstanete, tak děláte vážnou chybu.

Dave Gifford, student z Trinity College, navštívil jatka a svůj zážitek popsal:

"Do jateční haly jsem přišel tunelovitým vchodem, kterým jsem viděl to, o čem jsem se pak dozvěděl, že je třetí jateční stanice. Jateční hala se skládala z jedné místnosti, podél které byly čtyři stanice, v nichž jeden nebo dva řezníci ze šesti prováděli různé úkony. V jateční místnosti je také inspektor ministerstva zemědělství (USDA), který zkoumá části každého zvířete, které jateční místností projde.

První stanice je porážecí. Pracuje tam jeden člověk, jehož úkolem je nahnat zvíře do porážecího kotce, porazit ho a začít řeznické práce. Tento krok procesu trvá asi deset minut na jedno zvíře a začíná otevřením těžkých kovových dveří, které oddělují porážecí kotec od čekacího žlabu. Člověk pracující na této stanici musí vejít do koridoru přiléhajícího k čekacímu žlabu a postrčit svou další oběť do porážecího kotce vysokonapěťovým obuškem na dobytek.

To je z celého postupu časově nejnáročnější, protože dobytek si je plně vědom toho, co následuje dál a do porážkového kotce nechce. Fyzické známky hrůzy byly jasně zřejmé na tvářích všech zvířat, které jsem viděl ať už ve vlastním porážecím kotci nebo při čekání ve žlabu.

Během těch 40 sekund nebo minuty, které muselo zvíře v porážecím kotci čekat než ztratilo vědomí, se hrůza viditelně stupňovala. Zvíře cítilo krev a vidělo svého předchůdce nebo předchůdkyni v různých stádiích porcování. Během posledních sekund zvíře sebou zvíře házelo jak jen mu to uvěznění dovolovalo.

Všechny čtyři krávy, jejichž smrti jsem byl svědkem, se šíleně, marně a dojemně snažily vyprostit směrem ke stropu, jedinému směru, který nebyl zablokován ocelovými dveřmi. Smrt přišla v podobě pneumatické pistole s bodcem, která jim byla přiložena k hlavě a spuštěna."

Hovězí! To je dnes k večeři.

Vždy, když jsem viděl černobílé televizní dokumenty filmované zcela v závodě na zpracování masa, byl jsem zděšen myšlenkou zabíjení krav proto, abych mohl jíst maso z jejich mrtvých těl. Zděšen, ale ne natolik, abych maso přestal jíst. To až před pěti lety. A i tak musím zahanbeně přiznat, že jsem to neudělal z etických důvodů, ale ze zdravotních.

Takže nekamenuji ty, co jedí maso, protože jsem do jejich řad po více než 40 let patřil. Ale jsem ochoten vrhat balvany na jedince, kteří v současnosti maso vyrábí, maso, které prochází Americe každým dnem hrdlem.

Proč?

Mnoho hrůz masného průmyslu mi došlo, když jsem si přečetl článek Michaela Satchella a Stephena J. Hedgese v U.S. News and World Report vydaném 1. září. Na základě tohoto příběhu a mého výzkumu jsem si uvědomil, že ve Spojených státech máme nový potravinový řetězec.

Vyrůstal jsem v padesátých a šedesátých letech a ve škole nás učili, že déšť živí trávu, která živí krávy, které nám poskytují své maso, mléko a sýr. Učil jsem se, že každý den potřebujeme mnoho čerstvého mléka a dobrého masa, abychom měli silná a zdravá těla.
Věřil jsem pravdě tohoto jednoduchého příběhu a rozhodl jsem se, tak jako většina z nás, neptat se jak se dostalo maso z roztomilé krávy na krásný talíř na mém stole.

Dnes, i přes kampaně tiskových oddělení a působivé slogany, máme nový potravní řetězec, který probíhá asi takto: z ekonomických a úsporných důvodů krmí mnoho chovatelů dobytek čímkoliv.

A tím myslím čímkoli.

Satchell a Hedges říkají:"Na výkrm dobytka se již dlouho používá zemědělský odpad jako jsou vřetena z kukuřičných klasů, rýžové slupky, slupky z ovoce a zeleniny spolu s vedlejšími obilnými produkty z maloobchodní produkce pečiva, cereálií a piva."

Dobrá. Stejně maso nejím, takže mě tohle ani moc nevadilo, i když bych radši viděl, že dobytek se živí pouze přírodní stravou, jako je obilí a tráva.

Autoři ale pokračovali: "Dále se krmivo pro hospodářská zvířata vyrábí ročně ze 40 miliard liber jatečního odpadu jako je krev, kosti a vnitřnosti a ze zbytků miliónů eutanizovaných koček a psů s tichým souhlasem veterinářů a zvířecích útulků, což je proces, který bezděčně mění skot a prasata, přirozené býložravce, v masožravce."

Tahle informace mě dorazila. Nechtěl jsem tomu věřit, tak jsem sedl k Internetu, abych si to ověřil. Stačilo několik hledání a uvědomil jsem si, že dobytek se živí zpracovanými zbytky jiného dobytka už léta.

Nejen, že kdysi hrdí američtí chovatelé dobytka udělali z býložravců masožravce, ale dokonce udělali ze svých krav kanibaly.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama